هدف از ایجاد این سایت آموزش مطالبی راجع به آزمون های کارشناسی رسمی دادگستری هست که فعلا در زمینه رشته راه و ساختمان ، حسابداری و رشته امور آب فعالیت می کند.

 

نکات مهم راجع به آزمون های کارشناسی رسمی دادگستری

در جمهوری اسلامی ایران، پروانه کارشناسی رسمی دادگستری از دو نهاد مختلف صادر می­شود. یکی مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه و دیگری، کانون کارشناسان رسمی دادگستری.

نهاد اول زیر مجموعه قوه قضائیه و نهاد دوم غیرانتفاعی و غیردولتی می­باشد. از لحاظ حیطه­کاری و صلاحیت­های اهدایی، پروانه کارشناسی صادر شده از هر دو نهاد، کاملا یکسان می­باشد. مهندسانی که موفق به اخذ این پروانه می­شوند، منبع درآمد جدیدی کسب می­کنند و از لحاظ جایگاه اجتماعی و تخصصی، شرایط عالی بدست می­آورند. هر دو نهاد هر چند سال یک بار نسبت به برگزاری آزمون و جذب کارشناس، اقدام می­نمایند. ظرفیت پذیرش آزمون بسیار محدود بوده و بسته به نیاز هر استان مشخص می­شود.

مراحل جذب کارشناسان به این صورت است: آزمون کتبی، مصاحبه علمی و عقیدتی، تحقیقات و گزینش، کلاس­های آموزشی، کارآموزی، مراسم تحلیف و اهدای پروانه کارشناسی. برای شرکت در آزمون کارشناسی رسمی دادگستری، دارا بودن حداقل پنج سال سابقه کاری مرتبط (نیازی به ارایه سوابق بیمه­ای نیست)، بعد از تاریخ اخذ مدرک کارشناسی، لازم می­باشد.

حدود 10 درصد از سوالات، محاسباتی و مابقی غیر­محاسباتی است. شایان ذکر است که سوالات محاسباتی ساده و معمولا از مباحث پایه مهندسی عمران مطرح می­گردد. آزمون به صورت جزوه بسته برگزار می­شود.

برخی از متقاضیان گرامی، علیرغم صرف وقت و هزینه بسیار زیاد و چندین دوره شرکت در این آزمون، متاسفانه نتیجه مطلوبی کسب نکرده­اند.

با بررسی­هایی که انجام دادم، علل اصلی عدم موفقیت این دوستان، عبارت است از:

 • عدم استفاده از مراجع مناسب و مطالعه مطالب غیر­ضروری از نشریات و مقررات
 • مطالعه مطالب به صورت پراکنده و نامنظم از مراجع نامعتبر، به جای فراگیری آن­ها به صورت تفکیک شده و منظم از درسنامه­های معتبر موجود
 • فراگیری نکات از روی نمونه سوالات، به جای مطالعه درسنامه­های مفید
 • عدم مهارت در تست­زنی و مدیریت جلسه آزمون
 • عدم اطلاع از این موضوع که سوالات آزمون کارشناسی رسمی دادگستری، اکثرا در مورد نکات اجرایی بوده و سابقه کار اجرایی، تاثیر بسزایی در موفقیت دارد
 • عدم توجه به این موضوع که، آزمون کارشناسی رسمی دادگستری، برخلاف آزمون­های نظام مهندسی حالت رقابتی دارد، نه حالت حد نصابی
 • عدم توجه به این موضوع که سوالات آزمون اکثرا ساده و حفظی می­باشد و نیازی نیست که متقاضیان گرامی در کلاس­های آموزشی با صرف وقت و هزینه­های گزاف، شرکت کنند.

با توجه به موارد مذکور و ظرفیت بسیار محدود آزمون و همچنین گستردگی مباحث مرتبط با رشته راه و ساختمان، وجود یک منبع جامع، که اطلاعات مورد نیاز جهت شرکت در آزمون را در اختیار متقاضیان قرار دهد، بسیار مفید می­باشد.

بعد از تالیف و چاپ درسنامه جامع آزمون کارشناسی رسمی دادگستری و استقبال بی­نظیر متقاضیان گرامی از آن و با توجه به اینکه ویرایش­های قبلی درسنامه، تقریبا تمامی سوالات آزمون­های کارشناسی رسمی دادگستری اسفند ماه 1396، دی ماه 1398 و شهریور ماه 1399 را پوشش داده بود و کمک زیادی به متقاضیان آزمون مزبور نمود، با جمع­بندی نظرات ارزنده متخصصین سراسر کشور و بازنگری کلی در درسنامه مذکور، ویرایش جدید این کتاب، با لحاظ شدن آخرین تغییرات قوانین و مقررات و اضافه نمودن تمامی سوالات چهارگزینه­ای ادوار گذشته آزمون کارشناسی رسمی دادگستری با پاسخ­های کاملا تشریحی، تهیه و در اختیار متقاضیان ارجمند، قرار گرفته است.

درسنامه حاضر در 17 جلد، 119 فصل و مجموعا در حدود 3661 صفحه، براساس آخرین ویرایش­های قوانین، نشریات، دستورالعمل­ها و مقررات، پرینت و صحافی شده و در اختیار متقاضیان گرامی قرار گرفته است. با توجه به حجم زیاد مطالب، برای متقاضیانی که زمان کمتری برای مطالعه دارند، نکات مهم را جمع­بندی نموده و در آخر هر بخش، گنجانده­ام. در ابتدای هر فصل، میزان اهمیت مطالب مندرج در فصل مورد نظر، قید شده است، که کمک زیادی به متقاضیان، جهت مدیریت زمان، خواهد نمود. به عنوان یک توصیه بسیار مهم به متقاضیان گرامی برای ترتیب مطالعه درسنامه، این ترتیب را پیشنهاد می­نمایم:

 • فصول با اهمیت مربوط به مبحث: عمرانی و ساختمانی
 • فصول با اهمیت مربوط به مبحث: خاک، راه و پی
 • فصول با اهمیت مربوط به مبحث: فرمول­ها و نکات محاسباتی
 • فصول با اهمیت مربوط به مبحث: مدیریت پروژه و قوانین عمرانی
 • فصول با اهمیت مربوط به مبحث: معماری و شهرسازی و قوانین مربوطه کشوری
 • فصول با اهمیت مربوط به مبحث: مسایل تخصصی کارشناسی رسمی
 • فصول با اهمیت مربوط به مبحث: تاسیسات مکانیکی و برقی
 • فصول با اهمیت مربوط به مبحث: نقشه برداری.

البته به صورت موازی با مطالعه قسمت­های مذکور، تست­های مربوطه نیز کار شوند.

برخی از داوطلبان سوال می­کنند که آیا فقط مطالعه این درسنامه برای موفقیت در آزمون کارشناسی رسمی دادگستری کفایت می­کند؟ در پاسخ این دوستان اعلام می­کنم که سعی من این بوده که تمام مطالب مهم را در این درسنامه درج نمایم، ولی حجم مطالب مرتبط با رشته راه و ساختمان، بسیار گسترده و شاید به صدها هزار صفحه برسد. با این وجود، به متقاضیان گرامی اطمینان می­دهم که با مطالعه دقیق و یادگیری مطالب این درسنامه، بدون نیاز به صرف وقت و هزینه­های بالا جهت حضور در کلاس­های آموزشی، قبولی در آزمون کارشناسی رسمی دادگستری، با تکیه بر اطلاعات قبلی داوطلب و با تلاش و توکل به خدا، ممکن خواهد شد.

این درسنامه، برای افراد زیر کاربرد دارد: 1- متقاضیان آزمون کارشناسی رسمی دادگستری. 2- متقاضیان آزمون­های نظام مهندسی عمران ماده 27 و همچنین نظارت و اجرا. 3- کارشناسان رسمی دادگستری. 4- دانشجویان سال­های آخر رشته­های عمران و معماری که قصد ورود به بازار کار را دارند. 5- مدیران پروژه­ها، سرپرستان و مهندسین ناظر کارگاه­های عمرانی. 6- افرادی که جهت شرکت در مصاحبه­های تخصصی شغلی آماده می­شوند. 7- به طور کلی این درسنامه برای همه افرادی که در پروژه­های عمرانی مشغول به فعالیت هستند کاربرد دارد.

جلدهای درسنامه، به این شرح است: جلد اول– عمرانی و ساختمانی (1) (شامل 4 فصل و 258 صفحه). جلد دوم– عمرانی و ساختمانی (2) (شامل 8 فصل و 281 صفحه). جلد سوم– عمرانی و ساختمانی (3) (شامل 16 فصل و 252 صفحه). جلد چهارم– خاک، راه و پی (شامل 16 فصل و 161 صفحه). جلد پنجم– معماری و شهرسازی و قوانین مربوطه کشوری (شامل 23 فصل و 223 صفحه). جلد ششم– تاسیسات مکانیکی و برقی و نقشه­برداری (شامل 5 فصل و 142 صفحه). جلد هفتم– فرمول­ها و نکات محاسباتی و مدیریت پروژه و قوانین عمرانی (شامل 13 فصل و 301 صفحه). جلد هشتم– مسایل تحصصی کارشناسی رسمی (1) (شامل 15 فصل و 196 صفحه). جلد نهم– مسایل تحصصی کارشناسی رسمی (2) (شامل 10 فصل و 223 صفحه). جلد دهم– 1036 نمونه سوال چهارگزینه­ای منتخب آزمون­های نظام مهندسی مرتبط با آزمون کارشناسی رسمی دادگستری (شامل 267 صفحه و 1036 نمونه سوال چهارگزینه­ای با پاسخ تستی). جلد یازدهم– شش دوره آزمون آزمایشی مشابه آزمون­های کارشناسی رسمی دادگستری به علاوه 74 سوال چهار گزینه­ای ثبتی املاک به همراه پاسخنامه کاملا تشریحی (شامل 2 فصل، 128 صفحه و 434 نمونه سوال چهارگزینه­ای با پاسخ). جلد دوازدهم– نمونه سوالات تالیفی، مخصوص آزمون کارشناسی رسمی دادگستری (شامل 275 صفحه و 1055 نمونه سوال چهارگزینه­ای با پاسخ). جلد سیزدهم– نمونه سوالات چهارگزینه­ای آزمون­های کارشناسی رسمی دادگستری، با پاسخ­های کاملا تشریحی- بخش اول دوره اول تا سیزدهم (223 صفحه و 13 دوره نمونه سوال چهارگزینه­ای ادوار گذشته با پاسخ کاملا تشریحی). جلد چهاردهم– نمونه سوالات چهارگزینه­ای آزمون­های کارشناسی رسمی دادگستری، با پاسخ­های کاملا تشریحی- بخش دوم دوره چهاردهم تا هجدهم (213 صفحه و 5 دوره نمونه سوال چهارگزینه­ای ادوار گذشته با پاسخ کاملا تشریحی). جلد پانزدهم– نمونه سوالات چهارگزینه­ای آزمون­های کارشناسی رسمی دادگستری، با پاسخ­های کاملا تشریحی- بخش سوم دوره نوزدهم تا بیست و سوم (229 صفحه و 5 دوره نمونه سوال چهارگزینه­ای ادوار گذشته با پاسخ کاملا تشریحی). جلد شانزدهم– نمونه سوالات چهارگزینه­ای آزمون­های کارشناسی رسمی دادگستری، با پاسخ­های کاملا تشریحی- بخش چهارم دوره بیست و چهارم تا بیست و هشتم (206 صفحه و 5 دوره نمونه سوال چهارگزینه­ای ادوار گذشته با پاسخ کاملا تشریحی). جلد هفدهم– نمونه سوالات چهارگزینه­ای آزمون­های کارشناسی رسمی دادگستری، با پاسخ­های کاملا تشریحی- بخش پنجم دوره بیست و نهم تا سی­ام (83 صفحه و 2 دوره نمونه سوال چهارگزینه­ای ادوار گذشته با پاسخ کاملا تشریحی).

اگرچه نهایت دقت را در تهیه این درسنامه به خرج داده­ام، ولی عاری از اشتباه نیست. لذا خواهشمند است انتقادات و اصلاحات پیشنهادی خود را از طریق ایمیل rasmi.karshenas@yahoo.com ارسال نمایید. کلیه موارد ارسالی بررسی و در صورت تایید در درسنامه اعمال می­شود. به متقاضیان محترم توصیه اکید می­گردد که در بازه­های زمانی حداکثر دو ماهه، از طریق ایمیل فوق با ما ارتباط برقرار نمایند، تا لیست اصلاحات احتمالی را برای آن­ها در قالب فایل پی­دی­اف ارسال نماییم.

 

 

با آرزوی موفقیت

وحید اقتصادی

دی ماه 1399

کارشناس رسمی دادگستری- رشته راه و ساختمان

 

 

دیدگاهتان را بنویسید